Jesteś tutaj: Porady

Kolor i aranżacja wnętrz

Email Drukuj PDF
Spis treści
Kolor i aranżacja wnętrz
Oświetlenie
Wszystkie strony
Kolory oprócz architektury wnętrza odgrywają ogromną rolę w aranżacji wnętrz ponieważ temperatura koloru kształtuje charakter wnętrza oraz jego nastrój. Każda barwa posiada swoje własne niepowtarzalne właściwości które mają wpływ na nasze zachowanie.

 

Bez zastosowania właściwych barw cały wysiłek związany z aranżacją wnętrza może się okazać bezcelowy ponieważ biorąc pod uwagę charakter danej barwy jej zastosowanie jest związane z aktywnością domowników w danym miejscu. Przykładem może być tutaj kolor niebieski który jest symbolem wody a właściwości tej barwy to spokój i wyciszenie. Nadaje się ona do sypialni ze względu na swoje właściwości i gdyby była zastosowana w salonie wówczas goście którzy przychodzą nas odwiedzić będą się czuli sennie. Oczywiście nie ma mowy aby całkowicie zrezygnować z koloru niebieskiego ponieważ jeśli ktoś go bardzo lubi może być ona akcentem wykończeniowych lecz w tym fragmencie mieszkania jakim jest salon nie powinna być stosowana w nadmiarze.

 

Według sztuki aranżacji przestrzeni feng shiu poszczególne barwy są emanacją energetyczną yin i yang lecz nie jest to związane tak jak twierdzą sceptycy z jej magicznymi właściwościami lecz temperaturą barwy. Znane jest przecież psychologiczne oddziaływanie barw i nie ma w tym nic magicznego lecz oponęci najwidoczniej o tym nawet nie wiedzą. Dekoratorzy wnętrz wiedzą o tym dlatego możliwości odpowiedniej barwy stosują do stworzenia odpowiedniego nastroju i aranżacji. Intuicyjnie wiedzą do jakiej przestrzeni użyć odpowiedniej barwy dzięki czemu uzyskuję się wnętrze o niepowtarzalnym charakterze stosując również dodatki odpowiedniej barwy w elementach dekoracyjnych lub też używając obrazów które podkreślają charakter danego miejsca.

 

Wiadomo jest również że kolory wpływają na zachowanie danego człowieka w przestrzeni i są odpowiedzialne za nasze nastroje i emocje. Przewaga barwy ciepłej określanej jako jin sprawia, że postrzegamy rzeczywistość jako ciepłą i przytulną. Przewaga barwy zimnej jang powoduje odbiór przestrzeni jako chłodnej i nieprzyjaznej dlatego aby przełamać ten zimny klimat stosuje się dodatki dekoracyjne o weselszych i pobudzających barwach. Kolory zimne to: niebieski, zielony, czarny, granatowy oraz indygo. Ciepłe kolory, takie jak: żółty, pomarańczowy, czerwony to barwy rozgrzewające jang i są związane z naszą aktywnością. Kolor pomarańczowy wspomaga kreatywność a mocniejszą barwą jest czerwony który jest domeną sukcesu lecz nie dlatego ze go zapewnia lecz pobudza do działania i aktywności co jest związane z większą wydajnością a tym samym możliwościami. Tutaj jak widać kończy się cała magiczna otoczka związana z feng shui ponieważ wiadomo jest że odpowiednio stymulując (pobudzając lub wyciszając) pewne nasze możliwości przekłada się to na oczywiste korzyści jakie są z nimi związane. Więcej i wytrwałej pracujemy to i wyniki są lepsze. Przykładem może być sypialnia która jak sama nazwa służy do wypoczynku i snu. To dzięki odpowiednio zaaranżowanej sypialni wstajemy wypoczęci i chętni do dalszego działania lub też będziemy przez resztę dnia ospali i zdenerwowani. Sypialnia w domu powinna wyciszać nasz organizm, koić nerwy a nie pobudzać do działania. Jeśli jednak lubimy w sypialni intensywne barwy powinniśmy ich użyć jako dodatków (poduszki, świece, wykładzina lub obrazy). Kolor bazowy użyty na ścianach pobudzający do aktywności może wywołać agresję, niespokojny sen a tym samym poranek może być tragiczny. Czasami niepokój jaki towarzyszy domownikom lub kłótnie jest spowodowany nieodpowiednim użyciem kolorów które wywołują takie uczucie. Dlatego zanim zastosuje się dany kolor w mieszkaniu warto się zastanowić nad tym jakie są twoje wrażenia patrząc na dany kolor. Pomocne mogą być próbniki kolorów dostępne w każdym niemal sklepie.

Mirosław Mazur

o Autorze

Konsultant feng shui wykonuje aranżację wnętrz przy współpracy z biurem projektowym tworząc niepowtarzalne przestrzenie mieszkalne i przyjazne wnętrza.

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW